SKO Siódemka Nowa Ruda

IDEA DZIAŁALNOŚCI

SZKOLNEGO KOŁA OSZCZĘDNOŚCI

Szkolne Kasy Oszczędności działają od 1927 roku. Tradycja oszczędzania przez najmłodszych wywodzi się zatem z początków II Rzeczypospolitej i idei krzewienia kultu gospodarności w społeczeństwie.  W SKO oszczędzali nie tylko rodzice uczniów oszczędzających dziś, ale także ich dziadkowie, a nawet pradziadkowie. Choć od powstania pierwszych szkolnych kas oszczędności minęło 88 lat, wciąż aktualna jest idea przyświecająca ich założycielom:"Uczenie dzieci i młodzieży umiejętności gospodarowania pieniędzmi, wspólnego działania oraz współzawodnictwa".

W Szkole Podstawowej nr 7 w Nowej Rudzie od wielu lat prowadzi swą działalność Szkolne Koło Oszczędności. Szkoła współpracuje z Bankiem PKO S.A. oddział w Nowej Rudzie. Uczniowie naszej szkoły nie tylko wpłacają do SKO każdy zaoszczędzony przez siebie grosz, lecz wciąż szukają nowych możliwości zarobkowania: wykazują bardzo dużą pomysłowość, rozwijają własne talenty, pomagają potrzebującym, prowadzą wiele innych wspaniałych działań na rzecz szkoły, organizują uroczystości dla środowiska. Wszystkie działania integrują naszą małą społeczność.

Cele ogólne:

1.   Wyrobienie w młodzieży nawyku świadomego oszczędzania.

2.   Wyzwolenie inicjatywy i pomysłowości w samodzielnym wypracowywaniu  dochodów.

3.   Przygotowanie do korzystania z usług Banku.

4.   Czynny udział w konkursach organizowanych przez PKO Bank Polski.

Cele szczegółowe:

• Dbamy i chronimy swoje środowisko naturalne.
  • Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę.
  • Budzenie wrażliwości i szacunku do zwierząt.
  • Wyrabianie umiejętności właściwej organizacji czasu wolnego.
  • Dbamy o bezpieczeństwo na drodze.
  • Wdrażanie do odpowiedzialności za siebie i innych.
  • Tolerancja wśród nas - niesiemy pomoc chorym i niepełnosprawnym.
  • Kształcenie umiejętności plastycznych i technicznych.
  • Kształcenie umiejętności literackich; redagowania haseł, rymowanek, wierszyków, układania krzyżówek i rebusów, recytowania wierszy, przedstawiania inscenizacji, śpiewania piosenek.
  • Kształcenie umiejętności muzycznych.
  • Kształcenie umiejętności przeprowadzenia wywiadu.
  • Kształcenie umiejętności praktycznych - rozróżnianie banknotów, monet i ich nominałów, przeliczanie pieniędzy.
  • Wdrażanie do racjonalnego gospodarowania zasobami pieniężnymi.
  • Kształcenie właściwego rozumienia pojęcia "wartość pieniądza".
  • Kulturalne zachowanie się podczas uroczystości szkolnych i w miejscach publicznych.
  • Dbamy o zdrowie - zdrowo się odżywiamy i sport uprawiamy.
  • Wdrażanie do poszanowania i określenia celu wykonywania wytworów plastycznycch i technicznych.                                                                        REALIZUJEMY ZADANIA

I -  Powszechność oszczędzania w szkole.​

II -  Organizowanie źródeł dochodów.

III -  Zdobywanie wiedzy na temat oszczędzania.

IV -  Popularyzacja wiedzy ekonomicznej.

V -  Zdobywanie oszczędności rzeczowych dla szkoły.

VI -  Akcje charytatywne - niesiemy pomoc innym.

VII -  Racjonalnie wykorzystujemy wolny czas  - "Czas to pieniądz".

VIII - Prace społeczno- użyteczne z zakresu ekologii.

IX - Bezpieczniej z SKO.

X -  Oszczędzamy zdrowie z SKO.

XI - Aktywnie prowadzimy Szkolny Blog.

XII - Współpracujemy z Samorządem Uczniowskim, Kołem Ekologicznym i Regionalnym.

Opiekun SKO - Joanna Myszogląd