Warsztaty językowe

ROK SZKOLNY 2017/2018

BLINDNESS- SEEING THE WORLD FROM A NEW PERSPECTIVE - warsztaty polsko-angielskie z elementami tyflopedagogiki - 7b

23 kwietnia uczniowie z klasy 7b uczestniczyli w warszatatach polsko-angielskich, które dotyczyły osób niewidomych i perspektywy z której "widzą" świat. Wyjątkowym gościem prowadzącym zajęcia wspólnie z p. Joanną Szpak była p. Magdalena Marciniszyn, która od urodzenia jest niewidoma. Mimo wszelkich przeszkód, które napotyka osoba niewidoma pani Magda osiągnęła bardzo wiele, m.in. mieszka sama, ukończyła psychologię, samodzielnie podróżuje, zwycięzyła w teleturniejach "Jeden z dziesięciu" oraz "Jaka to melodia". Celem warszatów bylo m.in. uwrażliwienie uczniów na potrzeby osób niewidomych oraz zrozumienie problemów z jakimi spotykają się na codzień.

Przebieg warsztatów:

• zagadka napisanej Braillem. Uczniowie otrzymali  nazwę  warsztatów zapisaną Braillem. Ich zadaniem było rozszyfrowanie wyrazów i stworzenie z nich tytuł warsztatów oraz przetłumaczenie go na język polski.Dyskusja na temat nazwy warsztatów.
  • zapoznanie się z różnymi przyrządami przydatnymi osobie niewidomej np. piórnik do pisania, laska, miernik poziomu wody.Każda grupa dostała przedmiot i musiała wyjaśnić jego zastosowanie. Potem stworzyła definicję tego przedmiotu w j.angielskim.
  •  4 ochotników wcieliło się w różne sytuacje w jakich muszą sobie samodzielnie radzić osoby niepełnosprawne, m.in. ubranie się, zrobienie kanapki lub przygotowanie czegoś do picia, obieranie ziemniaka itp. Po wykonaniu zadania uczniowie opisalili swoje doświadczenia.
  • nauka chodzenia z laską dla niewidomych, prowadzenie osoby niewidomej po schodach
  •  prezentacja p. Magdy  w j.angielskim - prawda/fałsz. Opisywanie doświadczeń życiowych, dyskusja.
  • Nurtujące pytania, co chcielibyśmy wiedzieć o osobie niewidomej. Dyskusja na temat przedmiotów ułatwiających życie osobie niewidomej.
  • elementy tyflopedagogiki: pisanie alfabetem Brailla za pomocą piórników, tabliczek, maszyny do pisania.
  • otrzymanie na pamiątkę strony ze "Świerszczyka" - czasopisma dla niewidomych dzieci.

CHRISTMAS IS COMING - warsztaty bożonarodzeniowe

18 grudnia 2017r. uczniowie z klas 4b i 4d uczestniczyli w warsztatach bożonarodzeniowych, podczas których grali w różnorodne gry językowe (Heads up, Dobble,Kahoot, QR Code Domino, What is it?)  oraz rozwiązywali zadania (Mentimeter, Playposit, karty pracy).

Warsztaty świąteczne w klasie Vc

18 grudnia 2017 r. odbyły się warsztaty świąteczne w klasie Vc. Uczniowie wykonywali następujące zadania związane ze Świętami Bożego Narodzenia:

1. Zabawa What is it? - przypomnienie słówek świątecznych.

2. Karta pracy - łączenie słówek, wąż, krzyżówka.

3. Karta pracy - Christmas Quiz.

4. Karta pracy - teskst Christmas (zadania typu prawada/fałsz).

5. Chonika - kolorowanie i podpisywanie ozdób swiątecznych.

6. Kartka świąteczna - układanie życzeń, zdobienie i prezentacja.

Za każde poprawnie wykonane zadanie grupa otrzymywała renifery Świętego Mikołaja. Należało uzbierać 9 reniferów, za co uczniowie otrzymali piękną świąteczną pieczątkę. Warsztatom towarzyszyła miła atmosfera, dobra zabawa, świąteczna muzyka i sympatyczne towarzystwo Pań anglistek: Małgorzaty Przybył i Joanny Dobrowolskiej smiley

Warsztaty przedmiotowe angielsko - polskie: "Opowieść wigilijna" CLICK

11 grudnia 2017r. uczniowie z klas 7a i 7b uczestniczyli w angielsko-polskich warsztatach "Opowieść wigilijna" (A Christmas Carol). Uczestnicy rozwiązywali zadania w języku angielskim dotyczące treści lektury "Opowieść wigilijna". Wykorzystywali różnorodne narzędzia IT, m.in. kody QR, Kahoot, Padlet, Word Cloud, Playposit oraz ćwiczyli umiejętności słuchania i czytania ze zrozumieniem. Ponadto, tworzyli animację poklatkową przedstawiającą najważniejsze sceny z lektury. Warsztaty przygotowały panie Sylwia Krenz i Joanna Szpak.

PADLET LINK

___________________________________________________________________________________________________